OC DANIŞMANLIK OC DANIŞMANLIK
sms
×
Menü


   Tesis Güvenlik Belgesi nedir?
   Tesis Güvenligi Belgesi Kimler Alabilir ?
   Tesis Güvenlik Belgesi Nelerdir Kaç Çesittir ve Nereden Alinir?
   Milli Gizli Tesis Güvenlik Belgesi nedir ?
   NATO Gizli Tesis Güvenlik Belgesi nedir ?
   Tesis Güvenlik Danismanlik Hizmeti Kapsaminda Genel Bilgilendirme
  

 

Tesis Güvenlik Belgesi Nedir?

Tesis Güvenlik Belgesi; bir tesiste bulunan veya bulunabilecek gizlilik dereceli bilgi, belge, proje ve malzemenin fiziki güvenliklerinin saglanmasi için, tesisin bulundugu yer ve çevre sartlari ile maruz kalabilecegi dis ve iç tehditler göz önüne alinarak projelendirilmis olan koruma önlemlerinin Milli Savunma Bakanligi Tarafindan denetlenerek uygun bulundugunu belirten ve bu kurallara uyan firmaya verilen belgeye denir.

Tesis Güvenligi Belgesi Kimler Alabilir ?

Tesis güvenligi belgesini özellikle her yil Ocak ayinda yayimlanan Kontrole Tâbi Tutulacak Harp Silâh ve Mühimmati Sanayi Listesi'nde yer verilen projelerde görev üstlenmek isteyen kurulusla Türk Silahli Kuvvetlerine savunma sanayi ile ilgili Silâh, araç, gereç ve her çesit lojistik ihtiyaç maddelerinin tedariki hizmetlerini Harp sanayi hizmetlerini sunan firmalarin Tesis Güvenlik Belgesini almak zorundadir. Yürürlükte bulunan NATO Güvenlik Talimati, NATO ile ilgili faaliyet gösteren kurum ve kuruluslarin, Tesis Güvenlik Belgesi almak zorunda olduklarini belirtmektedir. Tesis Güvenlik Belgesi, sanayi güvenligi uygulamalari bakimindan gerçek veya tüzel bir kisiye ait bir tesisin, belgede belirtilen gizlilik derecesine uygun durumda oldugunu gösteren idarî bir tespit niteliginde olup, kurulusun talebi üzerine ve sadece Türkiye sinirlari içinde mal ve hizmet üretmek üzere ve Türkiye Cumhuriyeti sirketler hukuku mevzuatina uygun olarak kurulmus, Milli Savunma Bakanligi tarafindan aranan sartlari saglayan kuruluslar alabilir.
Ayrica yabanci ortak bulunduran firmalarin bu belgeleri alabilmeleri için TSK için yürütülen projelere ulasmayacagini belirten taahhütnameler firmanin TÜRK uyruklu en üst yetkilisi tarafindan verilmesi gerekmektedir

Tesis Güvenlik Belgesi Nelerdir Kaç Çesittir ve Nereden Alinir ?

Iki çesit Tesis Güvenlik Belgesi vardir Bunlar Milli Gizli Tesis Güvenlik Belgesi NATO Gizli Tesis Güvenlik Belgesidir.
Tesis Güvenlik Belgesi ile ilgili denetim yapma belgeyi verme yetkisi Milli Savunma Bakanligi tarafindan gerçeklestirilir. NATO’YA Is yapacak firmalarin ayrica NATO Gizli Tesis Güvenlik Belgesini de almasi gerekir.

Milli Gizli Tesis Güvenlik Belgesi nedir ?

Milli Gizli Tesis Güvenlik Belgesi basvurusu Milli Savunma Bakanligina yapilir ve denetim Milli Savunma Bakanligi tarafindan gerçeklestirilir Belgede Milli Savunma Bakanligi tarafindan verilir.  

NATO Gizli Tesis Güvenlik Belgesi nedir ?

NATO Gizli Tesis Güvenlik Belgesi basvurusu Dis Isleri Bakanligina ve Milli Savunma Bakanligina yapilir ve denetim Milli Savunma Bakanligi tarafindan gerçeklestirilir Belgede Milli Savunma Bakanligi tarafindan verilir.
Gerek Milli Gizli Gerekse NATO Gizli Tesis Güvenlik belgeleri için istenen sartlar aynidir ve tek denetim yapilir.
Kisi Güvenlik Belgesi Nedir? Kisi Güvenlik Belgesi; kisinin, görevi geregi bilmesi gereken gizlilik dereceli bilgiye nüfuz edebilmesini saglayan ve/veya bu gibi gizlilik dereceli bilgi ve belgelerin bulundugu kontrollü oda ve bölgelere veya gizlilik dereceli yerlere giris iznini gösteren bir belgedir. Savunma sanayi alaninda faaliyet gösterecek sirket/kuruluslarda çalisan, sirket/kurulus ve proje güvenliginin
saglanmasi amaciyla, hakkinda yapilan Güvenlik Sorusturmasi ve Arsiv Arastirmasi sonucunda durumu uygun bulunan kisiler için Savunma Sanayi Millî Güvenlik Makaminca düzenlenen belgeye denir. Tesis Güvenlik Belgesine sahip firmalarin Kisi Güvenlik Belgesini almak zorundadir.
 

DANISMANLIK HIZMETI KAPSAMINDA GENEL BILGILENDIRME

- Fizikî Güvenlik Için Alinan Önlemler : (Çevre Güvenligi, Tesis Içi Fizikî Güvenlik): Bina ve tesis içerisi fiziki ve elektronik güvenlik önlemleri ile koruma altina alinmali. Özel güvenlik Görevlisi çalistirilmali. (özel güvenlik görevlisi, özel sirketlerden hizmet alinmak sureti ile saglanir ve valilikten özel güvenlik görevlisi çalistirmak için izin almak gerekir). Tesisin giris çikislarini ve önem arzeden bölgelerine giris çikisi gösteren kameralar olmali ve kayitlari saklanmalidir. Personelin giris çikislari için elektronik sistem olmali, ziyaretçi giris çikislari kaydedilmeli, ziyaretçi kartlari verilmeli, ziyaretçilerden telefon silah vb. emanetleri binaya giriste alinmali. Bina içerisinde fotograf ve video çekimi yasaklanmali…. Bunun gibi tesisin güvenligini saglayacak sistemler kurulur.
- Yangina Karsi Alinan Önlemler: yangin tüpleri, duman dedektörü, yangin algilama ve söndürme sistemi olmali bunlari anlatan dokümanlar hazirlanmali, yangin ekibi olusturulmali ve profesyonel yangin egitimi alinmali. Yangina karsi alinacak bütün tedbirler alinmali ve bunlar kayit edilmeli
- Toplanti Odasi/Odalari Için Alinan Önlemler: Tesis içerisinde toplanti yapilacak odalarda alinacak önlemler açiklanmali. Toplanti giris çikislarinin kayit altina alinmasi, güvenliginin saglamasi, disaridan nüfusun önlenmesi gibi…
- Personel Güvenligi Için Alinan Önlemler: personel için kisi güvenlik belgesi alinmasi, alti ayda bir adli sicil belgelerinin yenilenmesi, güvenlik önlemleri hakkinda egitilmeleri, giris çikislarinin kayit altina alinmasi vb. tesis için gerekli önlemleri içerir.
- Evrak, Doküman Ve Malzeme Güvenligi Için Alinan Önlemler: gizlilik dereceli evraklar üzerinde nasil çalisma yapilir, evraklar nasil kayit edilir, gelen ve giden evrak saklanmasi nasil yapilir, gizlilik dereceli evraklar nerede saklanir vb. önlemlerden bahsedilir.
- Kontrollü Bölge/Bölgelerin Güvenligi Için Alinan Önlemler: gizlilik dereceli projelerin yürütüldügü yerlerdir. Buralarda çalismalar nasil yapilir, kimler girmeye yetkilidir? Vb. islemler anlatilir. Bu bölgelerin girisinde girmeye yetkili kisilerin resimli isim listesi belirtilmelidir. Girisler elektronik sistem olmalidir.
- Kontrollü Oda Güvenligi Için Alinan Önlemler: gizlilik dereceli evrak dokümanin saklandigi yerdir. giris çikislarin kaydedildigi, sifreli ve çift kilit sistemi ile korunan bir yer olmasi gerekir. Girisinde girmeye yetkili kisilerin resimli listesi bulunur. Vb. güvenlik önlemleri alinmalidir. Evrak, cd vb. önemli ve gizli kayit ortamlarinin saklanmasi için kasa, çelik dolap gibi malzemeler alinmalidir.
- Bilgi Sistemleri Için Alinan Önlemler: server, Internet vb. elektornik iletisim için alinacak önlemleri kapsar. TEMPEST kurulmasi, virus taramasi, bilgisayar sifreleri vb. önlemelr anlatilir.
- Ziyaretler: tesise gelen ziyaretçilerin uymasi gereken kurallar anlatilir. Fotograf video çekmek yasak, ziyaretçi karti kullanmak, cep telefonunu emanete birakmak vb. yabanci ziyaretçiler geldiginde MSB’ na bilgi verilir. Gizlilik dereceli proje için gelen ziyaretçiler oldugunda 21 is günü öncesinde MSB’ den izin alinir. Vb önlemler anlatilir.
- Alt Yüklenici Seçim Kriterleri: Tesis Güvenlik Belgesi sarti olan bir projede çalisildiginda alt yüklenici kullanilirsa, alt yüklenicinin de Tesis güvenlik belgesi olmasi sarti aranir. Bu projede çalisacak bütün alt yüklenici personelinin de KISI güvenlik belgesi olmasi sarti aranir.
- Gizli; Hizmete Özel; Tasnif Disi gibi kaseler hazirlanir bütün evraklar yazismalar gizlilik sinifina göre kaselenir, Evrak Kaydi yapilir, kopyalari saklanir. Ziyaretçi kayit defteri ile gelen ziyaretçiler kayit altina alinir.
Tesis güvenlik belgesi bunun gibi ana maddelerde belirtilen, bir tesisin bütün güvenlik önlemlerini kapsar.
Özetleyecek olursak;
• Mevcut Durum Analizi Çalismalari
• Yönetimin ve ilgili personelin mevcut durum ile ilgili bilgilendirilmesi
• Belgenin Gizlilik derecesinin belirlenmesi çalismalari
• Kurulus iç-dis genel emniyet düzenlemeleri
• Kurulus giris-çikis kart sistemi düzenlemeleri
• Disaridan müdahaleye karsi alinacak önlemlerin düzenlenmesi
• Yangin önleme sistemlerinin kontrolü ve düzenlenmesi
• Güvenlik kameralarinin yerlesiminin kontrolü ve gerekli düzenlemelerin yapilmasi
• Kontrollü Bölge, Kontrollü Oda, Server Odasi ve Toplanti Odalari için gerekli hazirliklarinin yapilmasi
• Bulunmasi gereken her türlü levhanin düzeni
• Tesis olaganüstü hal planinin hazirlanmasi
• Kisi Güvenlik Belgesi alinacak personelin tayini ve gerekli çalismalar ile bilgilendirmeler
• Basvuru süreci için gerekli olan revizyonlarin ve evraklarin personel ile es zamanli olarak tamamlanmasi ve tanzim edilmesi
• Gerekli form ve evraklarin hazirlanmasi
• TÖGEK hazirlanmasi
• Denetim öncesi son kontroller, yapilmasi gerekenler ve güvenlik koordinatörünün bilmesi gerekenler ile ilgili çalismalar

GÜNCEL HABER
Habaş Sinai ve Tibbi Gazlar Firması İle ISO 50001 Çalışmalarına Başlanmıştır. Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyonu (GSTC) Belgelendirme Faaliyetlerimiz Devam Ediyor Alumet Alüminyum Firması ile ISO 14064-1 Çalışmalarına Başlanmıştır. Sınır da Karbon Düzenlemesi Kıyı Êmniyeti Genel Müdürlüğü ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi Çalışmaları Tamamlandı Yerli Mali Ürün Belgelendirme İşlemleri Thor Specialties Firması ile Entegre Yönetim Sistemi Danışmanlığına Başlanmıştır. Sulu Sistem Baca Filtresi TSE Ürün Belgelendirme İçin Firmamız Tarafından TSE K 632 oluşturulmuştur. Demtaş Beton Firması İle TS 821 EN 1916, TS EN 1917, TS EN 14844,TS 2824 EN 1338, TS 436 EN 1340 Ürün Belgelendirme İşlemlerine Başlanmıştır Çelik Çorap Firması İle Entegre Yönetim Sistemi Danışmanlığına Başlanmıştır Erateks Tekstil Firması ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Denetiminden Başarı İle Geçmiştir Çuhadaroğlu Alüminyum Firması İle ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Danışmanlığına Başlanmıştır Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Gereği, Eczanelerin VERBİS Sistemine Kayıt Yükümlülüğü Bulunmaktadır. Seda Meral Firması ile ISO 9001, ISO 14001,ISO 45001 Çalışmalarına Başlanmıştır. Kişisel Verilerin Korunması Konunu Çalışmaları Devam Etmektedir. KVKK Uyum Danışmanlığı Hizmetimiz Devam Etmektedir. KVKK yükümlülüğü bulunan firmaların her türlü teknik ve idari tedbirleri alması gerekmektedir Üretim Sektörü İçin Covid Güvenlik Hizmet Belgelendirmesi Çalışmalarına Başlanmıştır. Hizmet Sektörü İçin Covid Güvenlik Hizmet Belgelendirmesi Çalışmalarına Başlanmıştır. Güvenli Üretim Belgesi Nedir? Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı Kimler İçindir? Güvenli Turizm Belgesi Nedir? Güvenli Turizm Programı Belgelendirme Danışmanlık Hizmetine Başlanmıştır. TSE K 599 Tekstilden Mamul Tekrar Kullanılabilir Koruyucu Yüz Maskeleri - Tıbbi Olmayan Ürün Belgelendirme Danışmalık Sürecine Başlanmıştır. TS EN 14683+AC Tıbbi Yüz Maskeleri Ürün Belgelendirme Danışmalık Sürecine Başlanmıştır. MCC İletişim Firması İle Tesis Güvenlik Belgesi Danışmanlığına Başlanmıştır. Direksan Firması İle TSE K 555 Enerji Nakil Hattı Direkleri TSE Ürün Belgelendirme Çalışmalarına Başlanmıştır. Erateks Firması ile KVKK Kanunu Kapsamında Danışmanlık Çalışmalarına Başlanmıştır. Kisan İnşaat Firması İle KVKK Kanunu Kapsamında Danışmanlık Çalışmalarına Başlanmıştır. Okisan Firması İle KVKK Kapsamında Danışmanlık Çalışmalarına Başlanmıştır. Sampark Firması İle TSE Oyun Alanları TSE Ürün Belgelendirme Çalışmaları Tamamlanmıştır. Production Solutions firması ile ISO 9001:2015 Çalışmalarına Başlanmıştır. Erateks Firması İle ISO 9001, ISO 14001, ISO 27001,ISO 45001 Çalışmalarına Başlnamıştır. Teksin Gıda Firması İle ISO 9001, ISO 22000 ve TS 4500 Buğday Unu TSE Ürün Belgelendirme Çalışmalarına Başlanmıştır. United Group Firması İle ISO 9001 ISO 14001 ISO 22000 ISO 27001 ISO 10002 ISO 45001 Yönetim Sistemleri Çalışmalarına Başlanmıştır. İnside Medikal Firması İle ISO 9001 ve ISO 13485 Belgelendirme Çalışmalarına Başlanmıştır. Marka Nasıl Tescil Edilir? Marka Tescil Nedir ?
FOTOĞRAF GALERİ
OC DANIŞMANLIK